کویر پلوند -شهرستان فردوس

کویر زیبای پلوند -شهرستان فردوس اقامتگاه بوم گردی ستاره پُلُند، در روستای عشایری پلند شهرستان فردوس واقع شده و تنها اقامتگاه منطقه ی کویر پلند است. اقامت در بوم گردی ستاره پلند به همراه وعده ی صبحانه رایگان میباشد همچنین در صورت درخواست، انواع غذاهای محلی نیز برای مسافران سرو میشود.اقامتگاه بوم گردی ستاره پلند برای لذت بردن هر چه بیشتر گردشگران از این منطقه، برنامه ها و تفریحات زیادی از جمله شتر سواری، آفرود، موتور چهارچرخ، زیپ لاین ، اجرای موسیقی محلی و…را برای آنها در نظر گرفته تا اقامت خوشی را این خانه بومی تجربه کنند.

آبگرم فردوس- شهر تاریخی تون

شهر تاریخی تون با وسعت حدود ۹۰ هکتار در جنوب غرب شهر فردوس قرار گرفته و بناهای تاریخی ارزشمندی از صدر اسلام تا دوره قاجار را در خود جای داده است. این شهر که از جمله شهرهای اوایل دورهٔ اسلامی در سرزمین خراسان محسوب می‌شود، به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شهرهای حکومتی نقش مهمی در اقتصاد منطقه داشته‌است. این شهر تاریخی، امروزه توسط اهالی فردوس، با نام «شهر کهنه» شناخته می‌شود. نام این شهر در سال ۱۳۰۸ به فردوس تغییر کرد.
شهر تون، در تاریخ ۸ خرداد ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۳۴۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

باغستان-روستای گردشگری باغستان

روستاي سرسبز و با طراوت باغستان که يکي از روستاهاي مهاجرپذير فردوس محسوب مي شود؛ روستايي ۴هزار نفره است که فاصله کمي تا مرکز شهرستان دارد. این روستای سرسبز در دل کویر واقع شده است.
این روستا آب و هوای مطبوع و مناظر دیدنی زیادی دارد که آنرا به یکی از مناطق ییلاقی و گردشگری شهرستان فردوس تبدیل کرده است به طوری که به عنوان منطقه نمونه گردشگری تصویب شده است. مسیر سرسبز و درختان سر به فلک کشیده و آسیاب های آبی جلوه خاصی به روستا داده اند. انار باغستان از بهترین انارهای کشور محسوب میشود.

فردوس – استان خراسان جنوبی، از تولیدکنندگان

شهرستان فردوس استان خراسان جنوبی، از تولیدکنندگان اصلی انار در ایران است و پس از شهرستان‌های ساوه در استان مرکزی و نی‌ریز استان فارس، سومین تولیدکننده‌ی انار در کشور است. کشت فراوان انار در این شهرستان موجب شده است تا عمده صنایع شهرستان نیز مرتبط با انار باشند. در باغ‌های شهرستان فردوس، گونه‌های مختلف انار کشت می‌شود؛ شیشه‌ کپ، شهوار، شلغمی، سیاه‌دانه‌ی یزدی و… معروف‌ترین و مرغوب‌ترین نوع انار در شهرستان فردوس، انار شیشه کپ است که جایگاه ویژه‌ای در صادرات انار کشور دارد و بیش از ۸۰ درصد تولید سالانه‌ی آن به کشورهای مختلف مانند اسپانیا، ژاپن، کره جنوبی و کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می‌شود.

شهرستان فردوس-سوغات فردوس : زعفران

شهرستان فردوس-این گیاه خوش‌رنگ، از گیاهان بومی ایران است و به دلیل محدودیت در کشت و تولید، جزو مواد غذایی گران‌قیمت به شمار می‌رود. از آنجایی که زعفران در مناطق کویری به عمل می‌آید به «طلای سرخ کویر» شهرت دارد. ایران مقام اول تولید زعفران را در جهان دارد و بیش از ۹۰ درصد از مجموع تولید جهانی را به خود اختصاص داده است. استان خراسان جنوبی بعد از استان خراسان رضوی، دومین تولیدکننده‌ی زعفران در ایران است و کشت زعفران در این استان، بیش از ۷۰۰ سال قدمت دارد. زعفران این استان از نظر کیفیت (عطر و رنگ‌دهی) نسبت به زعفران استان خراسان رضوی، مرغوب‌تر است و شهرستان قائنات این استان به عنوان پایتخت زعفران جهان، شناخته می‌شود.