ایران‌ شناسی

جاذبه های گردشگری فردوس

فردوس

یک رشته قنات با قدمت تاریخی مربوط به دوره‌ ساسانی و از قنات‌ های ایرانی ثبت‌ شده به‌ عنوان میراث جهانی یونسکو است که بخش‌ های عمده‌ ای از زمین‌ های کشاورزی نزدیک شهر فردوس را آبیاری می ‌کند.

کل قنات‌ های بلده، ۲۷ رشته هستند ولی امروز فقط ۱۶ رشته آن فعال و از این ۱۶ قنات، ۱۲ رشته اصلی و ۴ قنات دیگر فرعی هستند. این قنات مسیری حدود ۳۵ کیلومتر را پیموده و حدود ۲٬۳۸۲ هکتار از زمین‌ های منطقه فردوس را آبیاری می ‌کند.

از جالب ترین ابداعاتی که در قنات بلده از آن استفاده شده، گل آلود کردن آب در طی مسیر بوده تا آب به درون زمین نفوذ نکند و از هدررفتن آب جلوگیری شود (فردی که مسئولیت گل آلوده کردن آب قنات را بر عهده داشته، به تیره گر مشهور بوده است.)بیشتر در مورد قنات بلده بدانید

اثری طبیعی به‌صورت حفره‌ای بزرگ در بالای کوهی به همین نام است که در فاصله ۳۵ کیلومتری غرب شهر فردوس قرار گرفته است. این حفره بزرگ به‌ دلیل فرسایش‌های آبی در سنگ‌های آهکی کوه به‌وجود آمده و قطری حدود ۲۰ متر دارد.

این اثر طبیعی در مسیر دسترسی به کویر پلوند و ریگ یوز در منطقه حفاظت شده مظفری شهرستان فردوس واقع بوده و جاده قدیم ابراهیم‌آباد به روستاهای کجه و چاه‌نو از ۵۰۰ متری آن می‌گذرد. در نزدیکی این اثر طبیعی، غار آبی سنگ سوراخ قرار گرفته و در فاصله‌ای دورتر، تپه‌های شنی قرار دارند که قابل توجه گردشگران بوده و مکان مناسبی برای ورزش‌های بیابانی مانند موتورهای چهارچرخ است.

بیشتر در مورد سنگ سوراخ بدانید

کویر پلوند:

مساحت ۹۲,۸۰۸ هکتار در سال ۱۳۸۶ به‌عنوان منطقه‌ی حفاظت شده‌ی فردوس شناخته شد. از ویژگی‌های این منطقه، تلاقی کویر و بیابان با ارتفاعات و کوهستان است که چشم‌اندازی زیبا و دیدنی را ایجاد می‌کند. تپه‌ماهورهای ماسه‌ای، دق‌ها و کفه‌های نمکی و نواحی کویری، در کنار نواحی کوهستانی، تپه‌ای ماسه‌ای به‌شکل دم یوز پلنگ و کوه ریگ‌های تماشایی، از ویژگی خاص این منطقه هستند.

بیشتر در مورد کویر پلوند بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *